Razvoj mobilnih aplikacija

Broj strana: 390

Izdavač: Univerzitet Singidunum

Kratak opis:
Programi napisani u Javi se mogu pronati svuda, od Android mobilnih uredaja, preko klasiånih desktop aplikacija, pa sve do Internet strana i veb servisa. Zbog sve veée popularnosti mobilnih aplikacija i dostupnosti mobilnih uredaja, jedno od najtraienijih zanimanja danas je upravo razvoj mobilnih aplikacija za Android platformu, Sto predstavlja fokus ovog udibenika, Mobilni operativni sistemi poput Androida su danas dostupni ne samo za mobilne telefone, vee i za tablete, kao i Citav niz drugih uredaja, poput pametnih satova i televizora. Samim tim je i triiSte na koje se mogu plasirati Android aplikacije poveéano. Mobilne aplikacije imaju veéi broj prednosti u odnosu na tradicionalne desktop aplikacije. Ovakav tip aplikacija je uvek uz korisnika, posto mobilni telefon nosimo uvek sa sobom. Mobilni telefon nudi joS dodatne moguénosti u obliku pristupa Internetu, velikog broja senzora (poput akcelerometra ili kompasa), pristupa mapama, moguénosti za pozicioniranje preko GPS i kamere, a veliki broj dostupnih aplikacija ,je besplatan. Programiranjeoza Android zahteva dobro poznavanje koncepta nasledivanja, apstraktnih klasa i interfejsa, jer je veéina standardnih Android komponenti realizovana na ovaj naän, odnosno od programera se zahteva da pr05ri odgovarajuée standardne Android klase i da implementira vee postojeée interfejse. Dodatno, potrebno je imati u vidu i ograni&nja na koja ranije nije obraéano previSe painje. Na primer, veliäna ekrana za prikazje veoma ograni&na i drastiåno je manja od veliäne standardnih desktop monitora. je telefon mobilni uredaj, mora se obratiti painja i na ograni&n kapacitet baterije i na ograni&nu procesorsku mod, koja je vigestruko manja od modernih raeunara.
Ključne reči: razvoj, mobilnih, aplikacija

@book{book,
  author    = {M. Živković},
  title     = {Razvoj mobilnih aplikacija},
  publisher = {Univerzitet Singidunum},
  year      = 2024,
  pages     = 390,
  isbn      = {978-86-7912-719-8}
RT Book, Whole
A1 Miodrag Živković
T1 Razvoj mobilnih aplikacija
YR 2024
M. Živković, Razvoj mobilnih aplikacija, Univerzitet Singidunum, Beograd, 2024.