Softver autonomnih vozila i implementacija novih metoda razvoja

Mentor prof. dr. Miodrag Živković

Institucija Univerzitet Singidunum, Beograd, Beograd, Srbija, 2024

Apstrakt
Mogućnost putovanja unaokolo koristeći različite načine prevoza postala je uobičajena, tako da većina korisnika očekuje sigurnost, brzinu i preciznost dok stignu na svoju lokaciju. Budućnost trenutne svetske mobilnosti će zahtevati samovozeća električna vozila, sa ili bez vozača. To će zahtevati nastavak rada nekih tehnologija, kao što su pametni autoputevi, električni punjači, automobili i drugi uređaji koji omogućavaju svakodnevnu upotrebu ovih vozila. Razvoj samovozećih automobila zahteva razvoj robusnog hardvera i softvera za velike podatke koji mogu brzo da obrađuju podatke iz nekoliko izvora podataka. Bezbedan softver, kao ključ za spasavanje života, zahteva korišćenje softverskog inženjeringa, upravljanja znanjem i veštačke inteligencije u prevenciji sajber pretnji. Istraživanje treba da se fokusira na probleme generisanja bezbednog softvera, potrebu za izgradnjom infrastrukture i sigurnost distribucije softverskog koda. Ispitivanjem nalaza istraživanja pokušava se pokazati da postoji razlog za korišćenje autonomnih vozila u budućnosti, kao i standardizaciju razvoja ugrađenog softvera na čipu.
Ključne reči siguran softver, CAN bus, metaheuristika, etika i logika, testiranje softvera, standardi, autonomna vozila, AI zakoni & AI logika, Big Data
Priložene datoteke

@phdthesis{Dakić-2024-phd,
  author = {Pavle Dakić},