UPRAVLJANJE HOTELSKIM PREDUZEĆIMA U USLOVIMA DELOVANJA KRIZNIH SITUACIJA

Mentor prof. dr Miroslav Knežević

Institucija Univerzitet Singidunum, Beograd, Beograd, Srbija, 2024

Apstrakt
Pozitivna tendencija razvoja turizma je zabeležena sredinom dvadesetog veka pod uticajem čitavog niza faktora kao što su ekonomski, politički, kulturni, organizacioni. Trend rasta se nastavio i u kasnijem periodu, s tim što je bio prekidan zbog izloženosti kriza izazvanih ekonomskim i vanekonomskim uticajima. U razvojnom putu turizma je ipak dominirala kriza koja je nastala pod uticajem pandemije Covid 19 ostavivši izuzetno loše posledice u hotelskoj industriji. Imajući u vidu jednu specifičnu karakteristiku turizma koja se odnosi na brzu sposobnost oporavka u odnosu na ostale grane, potpuno je očekivano da će tokom vremena doći do relativno brzog oporavka tržišta. U istraživanju fenomena kriznih situacija sa posebnim osvrtom na Covid -19, ističemo bazu podataka stvorenu kao rezultat povezivanja teorijskog dela i stečenog iskustva nastalog primenom ekonomskih mera za ublažavanje kriznih situacija u novonostalim okolnostima privrednog poslovanja. Sasvim je jasno da krizne situacije nastaju bez najave i da se one kao takve ne mogu predvideti, ali je sigurno da se istraživanja i zaključci do kojih se došlo mogu primeniti na buduća krizna dešavanja i krizna upravljanja sa tendencijom stabilizacije krizne situacije. U radu je akcenat stavljen na poslovni proces kriznog menadžmenta koji je paketom ekonomskih mera Vlade Republike Srbije donosio odluke o nastavku poslovanja hotelskih preduzeća i očuvanju kadrovske strukture tokom kriznog perioda. S tim u vezi su istraživanja pokazala značaj seta paketa ekonomskih mera Vlade Republike Srbije koji je omogućio nastavak rada u hotelijerstvu uz zadržavanje zaposlenih radnika.
Ključne reči razvoj turizma, hotelska industrija, krizna situacija, krizni menadžment, ekonomske mere
Priložene datoteke

@phdthesis{Đurović-2024-phd,
  author = {Mladenka Đurović},