Upoređivanje performansi analitičkih poslovnih informacionih sistema

Mentor prof. dr Petar Spalević

Institucija Univerzitet Singidunum, Beograd, Beograd, Srbija, 2024

Apstrakt
U današnjoj eri velike količine podataka (Big Data), brzina donošenja poslovnih odluka koje su bazirane na podacima je presudna za opstanak i razvoj preduzeća. Nove tehnologije su doprinele nizu promena, počevši od promene načina istraživanja tržišta, do novog pristupa u dizajnu novih proizvoda i njihovom plasiranju na tržištu. Razvoj Interneta, socijalne mreže i novi načini komunikacije su doveli do generisanja enormne količine podataka koje mogu da pomognu preduzećima da iz njih izvuku korisne informacije i donesu prave odluke za svoju budućnost. Jedan od najvećih izazova današnjih preduzeća je kako da pametno investiraju u odgovarajuća IT rešenja koja će im omogućiti generisanje pravih poslovnih informacija iz velikih količina podataka. Podaci se mogu nalaziti na brojnim izvorima, kako u okviru informacionog sistema preduzeća, tako i na Internetu. Rešenja koja se danas nude na tržištu su različita. Jedni od najbitnijih parametara za donošenje odluka preduzeća o izboru odgovarajućeg rešenja su karakteristike, performanse i cena.
Moderan informacioni sistem za poslovno izveštavanje se sastoji od više rešenja koja rade zajedno. Merenje i upoređivanje performansi različitih rešenja koja uključuju sisteme za upravljanje bazama podataka, Data Warehouse rešenja, alate za manipulaciju podacima (ETL) i alate za prikaz informacija dobijenih iz podataka (BI) su predmet istraživanja i zaključaka dobijenih na osnovu sprovedenih eksperimenata. Svaki zaključak uključuje i odgovarajuće preporuke za poslovna preduzeća u smislu smernica za izbor odgovarajućeg rešenja.
Ključne reči Performanse baza podataka, performanse ETL alata, performanse BI alata, sistemi za upravljanje bazama podataka, ETL, Business Intelligence
Priložene datoteke

@phdthesis{Ilić-2024-phd,
  author = {Slaviša Ilić},