Razlike u efikasnosti obuke skijanja na snegu i ski simulatoru

Časopis: Sport Science

Volume, no: 14 , 2

Skijaška obuka je program učenja skijanja koji zastupa svaka ski škola. Ona ima za cilj da svoje polaznike na što efikasniji način nauči osnovnim elementima tehnike skijanja. U ovom istraživanju uporediće se efikasnost klasične obuke skijanja na snegu, i novi pristup u obuci skijanja putem ski simulatora koji se koristi tokom cele godine. Uzorak ispitivanja činili su polaznici ski škole „Bjelogrivac“ i instruktorske škole „MASI“ tima. U istraživanju su korišteni ustaljeni elementi skijaške obuke koji su osnova za učenje tehnike skijanja poput: spusta sa plugom, zavoja sa plugom, plužnog zavoja sa otklizavanjem i osnovnog vijuganja. Istraživalo se o uspešnosti obuke skijanja na snegu i veštačkoj podlozi uz pomoć „Ski simulatora“ koja je najsličnija kretnjama skijaške tehnike na snegu i poredile su se varijable između grupa. U slučaju istraživanja ski škole „Bjelogrivac“ početnici većinom uspešno završavaju osnovnu obuku elemenata skijanja, ali jedan broj njih ne usvaja sve zadate elemente i ostaje na istom nivou znanja i sledeće skijaške sezone. Rezultati „MASI“ ski škole pokazuju da se korišćenjem „Ski simulatori“ može jednako uspešno izvoditi obuka svih elemenata tehnike skijanja. A najbolji rezultati su se pokazali kombinacijom ova dva metoda. Prednost metode sa ski-simulatorom je što se može vršiti obuka tokom cele godine, što značajno povećava efikasnost izvođelja pravilne tehnike na snegu.
Ključne reči: Skijanje, ski simulatori, polaznici, тehnika, оbuka, оcenjivanje