Zaštita biodiverziteta

Skup: Primenjena ekologija - vodič:

Izdavač: Fakultet za primenjenu ekologiju Futura, Univerzitet Singidunum

DOI: ISBN 978-86-86859-40-2 COBISS.SR-ID 21359950

Link: https://www.green-limes.rs/Publikacije/Dokumenti/Primenjena%20ekologija.pdf

Permanentni porast intenziteta korišćenja prirodnih resursa i uništavanja biološke raznovrsnosti sa osnovnim ciljem zadovoljenja sve većih potreba rastućeg stanovništva, uzrokovao je brojne ireverzibilne negativne promene prirodne i životne sredine, koje su postale izvor određenih problema i primorale međunarodnu zajednicu da pokrene niz inicijativa i akcija. Zaštita biodiverziteta predstavlja skup mera i postupaka kojima se ugrožene biljne i životinjske vrste štite od negativnog čovekovog delovanja i mogu se grupisati u tri osnovne celine: 1) naučna osnova za zaštitu ugroženih vrsta, 2) pravna zaštita ugroženih vrsta i 3) praktične mere zaštite ugroženih vrsta.
Ključne reči: biodiverzitet, ugroženost biodiverziteta, metode zaštite