Ekologija kao naučna disciplina

Skup: Primenjena ekologija - vodič

Izdavač: Fakultet za primenjenu ekologiju Futura, Univerzitet Singidunum

DOI: ISBN 978-86-86859-40-2 COBISS.SR-ID 21359950

Link: https://www.green-limes.rs/Publikacije/Dokumenti/Primenjena%20ekologija.pdf

Ekologija je postala sinteza svih naučnih disciplina koje proučavaju čoveka i živi svet, sinteza znanja i činjenica u čijem središtu se nalazi čovek i organizacija života na Zemlji, što je i opravdano ukoliko čoveka posmatramo kao najvažnijeg ekološkog činioca koji svojim delovanjem najviše menja odnose unutar žive i nežive prirode, kao i samu sliku prirode. Danas ona ne proučava samo odnos između životne sredine i različitih živih bića, nego i odnos između različitih živih bića međusobno. Ekologija proučava i protok energije i kruženje materije u prirodi: zemlji, vodi vazduhu. Ona proučava raspored i gustinu populacija organskih vrsta, način života i ponašanje u datim uslovima sredine. Krajnji cilj ekologije je da utvrdi načela na kojima počiva zajednički život organizama u svakoj životnoj sredini.
Ključne reči: Ekologija, Ekološki principi, Globalni ekološki problemi