Očuvanje i unapređenje bioloških resursa u zaštićenim područjima

Skup: Očuvanje i unapređenje bioloških resursa u službi ekoremedijacije

Izdavač: Fakultet za primenjenu ekologiju Futura, Univerzitet Singidunum

DOI: ISBN - 978-86-86859-41-9 COBISS.SR-ID - 215624972

Link: https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/215624972

Koncepcija zaštite biodiverziteta na globalnom nivou, kao neizbežan uslov održivog razvoja, predstavlja jedan od integralnih segmenata zaštite prirode kroz niz modela i različitih aktivnosti na očuvanju populacija mnogih ugroženih vrsta, kao i njihovih staništa. Očuvanje biodiverziteta ključni je termin u politikama zaštite životne sredine koji se odnosi na gubitak ekosistema, kapaciteta produktivnosti prirode i regulacionih procesa koji su nezamenjivi za održivo korišćenje prirodnih resursa i ljudski opstanak. Biodiverzitet i zdravi ekosistemi podupiru ljudsko blagostanje i privredu pružajući im niz ekosistemskih usluga, kao što su čist vazduh i voda, hrana, ublažavanje ekstremnih klimatskih uslova, zaštita od prirodnih nepogoda. Sveobuhvatna zaštita ugroženih biljnih i životinjskih vrsta predstavlja složen i odgovoran zadatak koji se sastoji od niza metoda i postupaka koje zalaze u oblast nauke, prava i primenjenih bioloških disciplina (šumarstvo, poljoprivreda, hortikultura, farmacija i sl.)
Ključne reči: očuvanje bioloških resursa, zaštićena područja, RAPPAM metodologija