Mogućnosti primene informacionih tehnologija u fizičkom vaspitanju

Izdanje: International Scientific Conference on Information Technology and Data Related Research

DOI: 10.15308/Sinteza-2019-647-654

Oblast: Information Technology in Sport and Recreation

Koncept nastave fizičkog vaspitanja u našoj zemlji već dugo vremena se zasniva na unapređenju fizičkih sposobnosti, motoričkih veština i znanja iz oblasti fizičke i zdravstvene kulture učenika. Ipak učenici nisu zadovoljni nastavom fizičkog vaspitanja kakva im se nudi školskim planovima i programima. „Milenijalci“ su u ogromnom broju aktivni na nekoj od društvenih mreža gde mogu da se upoznaju i sa raznim vrstama vežbanja i fitnes aplikacija. U praksi fizičkog vaspitanja najčešće su bile primenjivane tehnologije u vidu monitora srčane frekvencije i pedometara, što za „milenijalce“ predstavlja zastarelu tehnologiju. U savremenoj nastavi fizičkog vaspitanja se najčešće primenjuju aplikacije na iPad-u i mobilnim telefonima kao i aktivne video igre (AVI). Više savremenih autora se slaže da će wearables ili mobilni softveri imati sve veću primenu u praksi fizičkog vaspitanja kao i neke društvene mreže kao što je Edmodo. Moderne tehnologije nikada ne mogu da budu zamena za klasičnu fizičku aktivnost i da „tehnologija sagori“ kalorije umesto učenika, ali da može biti dodatno sredstvo ili podsticaj učenicima da egzaktnije prate svoj napredak i da razviju veću posvećenost vežbanju koja bi trebala da postane njihovo celoživotno opredeljenje.
Ključne reči: informacione tehnologije, fizičko vaspitanje, mobilne aplikacije
  • 647-654 ( veličina: 2,34 MB, broj pregleda: 675 )

author  = {A. Gadžić, A. Živković, T. Ratković and R. Ilić},
  title   = {Mogućnosti primene informacionih tehnologija u fizičkom vaspitanju},