Izdanje: International Scientific Conference on Information Technology and Data Related Research

DOI: 10.15308/Sinteza-2019-424-429

Oblast: Software and Information Engineering and Internet and Development Perspectives

U radu su predstavljena najnovija istraživanja uticaja elektromagnetnih zra- čenja, prouzrokovanih masovnom primenom bežičnih digitalnih elektronskih uređaja, na zdravlje ljudi i životnu sredinu. Ukazano je na potencijalan uticaj 5G mreža, mobilnih telefona, baznih stanica i poboljšanih bežičnih telefona na učestalost pojave malignih i nemalignih tumora na mozgu, kognitivnih i drugih poremećaja kod ljudi. Ukazano je i na aktivnosti raznih međunarod- nih tela koja pokušavaju da uspostave zakonsku regulativu u ovoj oblasti. S obzirom da se na osnovu do sada dobijenih rezultata ne može sa pouzdanošću dokazati da li nove tehnologije donose više koristi ili štete ljudima i životnoj sredini, došlo je do polarizacije stručne javnosti u svetu po ovim pitanjima. Danas su sa jedne strane industrijski konzorcijumi koji ulažu velika sredstva u razvoj novih tehnologija, a sa druge strane oni koji osporavaju opravdanost ulaganja koja potencijalno ugrožavaju zdravlje ljudi.
Ključne reči: radio talasi, elektromegnetno zračenje, mobi-lni uređaji, 5G mreža, zdravlje ljudi
  • 424-429 ( veličina: 227,08 KB, broj pregleda: 1275 )

author  = {E. Spasić, S. Spasić and V. Tomašević},
  title   = {Efekat dejstva elektromagnetnog zračenja bežičnih mreža i mobilnih telefona na zdravlje ljudi},