Izdanje: Proceedings of The International Scientific Conference on Information Technology and Data Related Research Sinteza 2019

DOI: 10.15308/Sinteza-2019-256-261

Oblast: Information Security and Digital Forensics and E-Commerce Systems

U ovom radu je opisano jedno rešenje alata za iščitavanje metapodataka iz fotografija formata JPEG. Aplikacija je razvijena u programskom jeziku JAVA kao GUI rešenje. Osnovna prednost u odnosu na ostala dostupna rešenja je u činjenici da je ovo desktop aplikacija, za razliku od većine koje su razvijane kao internet aplikacije. Dodatno, zbog svojih karakteristika, aplikacija omogućava brže dobijanje informacija kao i mogućnost poređenja exif tipa metapodatka između dve fotografije. Samim tim dobijene informacije imaju veliki značaj u polju digitalne forenzike pružajući mogućnost otkrivanja velikog broja relevantnih informacija o prethodno navedenom vidu digitalnog podatka. Jedan od glavnih pokretača za izradu ovog projekta jeste pokušaj da se suzbije vid verbalnog uznemiravanja koji je zastupljen putem raznih društvenih apli- kacija, kao i to u kojoj meri bi se moglo dokazati izvorno poreklo digitalnog sadržaja. Aplikacija može naći primenu i u tehničkom smislu a to je analiza parametara fotografije. Analiza parametara pruža pomoć u usavršavanju tehnike fotografisanja i uviđenju grešaka prilikom setovanja uređaja.
Ključne reči: Exif, Java, Jpeg, metapodaci, digitalna forenzika
  • 256-261 ( veličina: 346,52 KB, broj pregleda: 433 )

author  = {�. Todić, P. Jakić, U. Arnaut and A. Ćuk},
  title   = {Lično aplikativno rešenje za iščitavanje EXIF tipa metapodatka iz JPEG formata fotografije, njihova uloga i primena u polju digitalne forenzike},