Procena kvaliteta digitalnih arhiva primarnih podataka u nauci

Izdanje: Proceedings of The International Scientific Conference on Information Technology and Data Related Research Sinteza 2019

DOI: 10.15308/Sinteza-2019-112-120

Oblast: Information Technology in Education and Digital Transformation, Culture and Creative Industries

Ponovna upotreba istraživačkih podataka zavisi od stepena do kog se podaci mogu iskoristiti bez ograničenja za akademsku zajednicu. Diverzitet ciljnih grupa takođe je jedan od pokazatelja kvaliteta upotrebe podataka. Otvorena i slobodna upotreba istraživačkih podataka odvija se u unutar relevantnih zakonskih okvira i političkih odluka, određenih od strane nadležnih vlasti. Da bi arhivi imali jasne smernice razvoja, a korisnici garanciju do kog nivoa je rad arhiva usklađen sa najboljom praksom, uvedeni su nivoi sertifikacije. U ovom radu detaljno je opisan CoreTrustSeal okvir sertifikacije, na primeru dva operativna arhiva u društvenim naukama, Data Centra Srbija u društvenim naukama, koji funkcioniše kao nacionalni arhiv podataka i Arhiva družboslov- nih podatkov iz Slovenije. Cilj rada je upoznavanje šire naučne zajednice sa kompleksnom temom digitalnog arhiviranja i diseminacije podataka u nauci.
Ključne reči: digitalni arhivi, sertifikacija, istraživački podaci, Data centar Srbija za društvene nauke
  • 112-120 ( veličina: 242,59 KB, broj pregleda: 369 )

author  = {A. Bradić-Martinović, J. Bigović and L. Malić},
  title   = {Procena kvaliteta digitalnih arhiva primarnih podataka u nauci},