Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-221-228

Oblast: Posebni aspekti razvoja kulturnog turizma

Kultura ishrane u Srbiji, gastronomija - tradicionalna jela i načini njihove pripreme (tradicionalne tehnologije), kao deo nematerijalnog kulturnog nasleđa, karakterišu se brojnim specifičnostima. Te specifičnosti i raznolikosti postoje zahvaljujući multietničnosti stanovništva Srbije, kao i njenoj burnoj istoriji, što doprinosi kreiranju veoma živopisne kulturne slike kao dela turističke ponude. Gastronomski specijaliteti iz različitih krajeva naše zemlje najčešće se prezentuju kroz gastronomske manifestacije. Zvaničan broj manifestacija ove vrste, prema podacima Turističke organizacije Srbije je 73, iako je taj broj u stvarnosti, verovatno veći. U broju organizovanih gastronomskih manifestacija prednjači region Vojvodine. Budući da su gastronomske manifestacije zapravo spoj tradicije i savremenih trendova, one imaju potencijal da budu jedinstvena i atraktivna turistička ponuda jedne destinacije. U ovom radu analizirane su gastronomske manifestacije kao deo kulturnog nasleđa Srbije. U radu je ukazano na broj gastronomskih manifestacija, njihovu teritorijalnu raspodelu kao i na mogućnosti za razvoj kulturnog turizma uz oslanjanje na nematerijalni deo kulturnog nasleđa Srbije, hranu, gastronomiju i gastronomske manifestacije.
Ključne reči: turizam, kultura, hrana, manifestacije, nematerijalno kulturno nasleđe
  • 221-228 ( veličina: 720,76 KB, broj pregleda: 2683 )

author  = {N. Kilibarda, D. Pavlović, D. Borovčanin and I. Brdar},
  title   = {Gastronomske manifestacije kao deo turističke ponude nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije},