Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-265-273

Oblast: Kulturne vrednosti – raznolikost i nasleđe u turizmu

Veoma važan detalj nacionalnog identiteta predstavljaju kulturno-istorijski spomenici, koji svedoče o starosti, kulturi i nasleđu jednog naroda ili područja. Jedan deo kulturno-istorijskih spomenika čine i arheološka nalazišta, koja mogu predstavljati bitan činilac u razvoju turizma jednog područja. Veliki broj zemalja u svetu u dužem vremenskom periodu zahvaljujući promociji arheološkog turizma i razvoju destinacija ostvaruje značajne prihode na godišnjem nivou. U Srbiji je predviđeno, na osnovu izrađenog Poslovnog (master) plana, da se „Put rimskih imperatora“ pozicionira kao turing proizvod visoke vrednosti koji, na osnovu starorimskog kulturno-istorijskog nasleđa, objedinjava materijalno i nematerijalno kulturno nasleđe. U ovom radu pokušaćemo da približimo mogućnosti unapređenja i razvoja destinacije, koja predstavlja deo projekta „Put rimskih imperatora“. Felix Romuliana kao značajan deo ovog projekta predstavlja rezidenciju imperatora Gaja Valerija Galerija Maksimilijana (297-311.), mesto u kome je on rođen, sahranjen i uznesen među bogove (apoteoza). Lokalitet je sredinom 2007. godine ušao na UNESCO-vu listu svetske kulturne baštine i nalazi se u okolini mesta Gamzigrad i Gamzigradska banja, a nadomak Zaječara.
Ključne reči: Kulturno nasleđe, kulturni turizam, Felix Romuliana, UNESCO
  • 265-273 ( veličina: 1,96 MB, broj pregleda: 1025 )

author  = {N. Savić, D. Borovčanin and M. Knežević},
  title   = {Valorizacija kulturnog nasleđa zaječarskog upravnog okruga za potrebe razvoja turizma studija slučaja: Felix Romuliana},