Poslovanje elektronske uprave u Cloud Computing okruženju

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

U ovom radu se razmatra prevođenje poslovanja elektronske uprave na cloud okruženje. Sagledavaju se opšte prednosti, arhitektura, servisi, standardi i izazovi poslovanja u cloud-u. Cilj e-uprave je otvorenost i brža odzivnost vlade na zahteve građana, institucija, preduzeća, drugih vlada i zaposlenih u državnim organizacijama. S druge strane, uvođenje novih tehnologija zahteva investicije u infrastrukturu, platforme, softvere i ljude. Koncept cloud computing-a nosi za sobom uštedu u troškovima, ljudstvu i bolje performanse na svim poljima. Iz navedenih razloga, razmatraju se koraci prelaska poslovanja e-uprave u cloud okruženje, kroz model zrelosti e-uprave. U radu se navode i dobre prakse implementiranih cloud computing platformi za e-upravu.

ISBN: 978-99955-26-21-4

author  = {A. Njeguš and G. Grubor},
  title   = {Poslovanje elektronske uprave u Cloud Computing okruženju},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2011},