Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Postoje različite metode za merenje aerodinamičkih derivativa stabilnosti u aerotunelima. U ovom radu prikazani su osnovni principi metode krutih prinudnih oscilacija. Ukratko, prikazana je primena ove metode u trisoničnom aerotunelu T-38 Vojnotehničkog instituta u Beogradu. Takođe, prikazani su i rezultati merenja dinamičkog prigušnog derivativa stabilnosti momenta valjanja na Mahovom broju 0.58 na kalibracionom modelu Modified Basic Finner Model. Rezultati merenja upoređeni su sa objavljenim rezultatima dobijenim u aerotunelu AEDC (USA).

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: aerotunel, dinamički derivativi stabilnosti, oscilacije

author  = {M. Samardžić, D. Regodić, L. Tančić and Z. Anastasijević},
  title   = {Merenje aerodinamičkih derivativa stabilnosti metodomkrutih prinudnih oscilacija},