Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Ovaj rad nastoji da ukaže na efikasnost primene Prozeßkostenrechnunga, odnosno procesnog obračuna troškova, u proizvodnim preduzećima. Ovaj pristup se tretira kao sistem obračuna troškova po aktivnostima, s tim što ima različito težište u lancu stvaranja vrednosti. U radu se zastupa stanovište, da Prozeßkostenrechnung poseduje višu efikasnost u neproizvodnim i logističkim aktivnostima, dok je za faze neposredne proizvodnje najadekvatnija primena tzv. obračuna delimičnih planskih troškova. Razmatranje će biti potpomognuto određenim praktičnim primerom iz oblasti savremene automobilske industrije, obuhvatajući aktivnosti nabavke komponeneti i njihove montaže u procesu sklapanja.
Ključne reči: Activity-Based Costing, Prozeßkostenrechnung, obračun po osnovu troškova aktivnosti, obračun delimičnih planskih troškova

author  = {V. Marjanović},
  title   = {Procesni i obračun planskih delimičnih troškova u aktivnostima kompletiranja konačnog proizvoda},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},