Regionalna država kao model efikasne i uspešne decentralizacije vlasti

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Moderna evropska država je donela tzv. Regionalizam ili regionalnu državu. Regionalizacija je posledica slabosti i unitarnog i federalnog državnog uređenja, i predstavlja pokušaj da se iskoriste dobre strane ovih uređenja a odbace nedostaci koji su se pokazali u dosadašnjoj praksi funkcionisanja ovih država. Regionalizam dopunjuje teritorijalnu organizaciju i podelu države, i zahvaljujući njemu, u ptrihotomiji političkih subjekata – država, region i opština – svako dobija onaj deo vlasti koji mu pripada. Regioni bi se umestili između centralne i lokalne vlasti i u njihovu nadležnost bi spadali poslovi koji nisu nacionalnog (državnog) karaktera ali prevazilaze nivo i značaj lokalnih (opštinskih) poslova.

author  = {V. Mihajlović},
  title   = {Regionalna država kao model efikasne i uspešne decentralizacije vlasti},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,