Nedostaci i perspektive sudske opomene kao sankcije upozorenja

Autori: Mitar Kokolj

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Savremena kriminalna politika ima tendenciju da veći značaj i značajnije mesto u cilju sprečavanja i suzbijanja kriminaliteta daje merama i sankcijama koje ne znače primenu retribucije ili ispaštanja, već predstavljaju mere kojima se ti ciljevi ostvaruju drugačijim, humanijim,efikasnijim i za društvo prihvatljivijim i jeftinijim merama. Među tim merama i sankcijama nalaze se mnoge nove mogućnosti, ali ne treba zaboraviti i na ranije uvedene sankcije koje, prilagođene savremenim potrebama, mogu i dalje da doprinose navedenim ciljevima. Tu se prvenstveno ukazuje na mere upozorenja koje su se izborile za mesto samostalnih krivičnih sankcija u savremenom sistemu krivičnih sankcija. Zbog činjenice da je uslovna osuda, kao prva od njih, zauzela više mesta i u zakonskom tekstu i kod svake naredne zakonske izmene, pa i u neposrednoj primeni, pažnju u ovom radu smo posvetili sudskoj opomeni, koja u svemu tome nije dobila očekivano i opravdano mesto.
Ključne reči: sudska opomena, mere upozorenja, krivično delo, kriminalna politika

author  = {M. Kokolj},
  title   = {Nedostaci i perspektive sudske opomene kao sankcije upozorenja},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},