Projektni rizik neprofitnih projekata

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Projektni rizik su moguće nepoželjne posledice budućih događaja na ciljeve projekta. Projektni ciljevi kod neprofitnih projekata podređeni su opštem cilju donatora, zbog čega su u uslovima korišćenja donacije sadržane i smjernice za upravljanje rizikom. Upravljanje projektnim rizikom je proces njegovog identifikovanja, analiziranja značaja, planiranja mjera, praćenja i preduzimanja akcija u slučaju nastanka rizičnog događaja. Osnovni cilj upravljanja projektnim rizikom je njegovo svođenje na prihvatljiv nivo, naročito kod roka, troškova i kvaliteta kao ključnih faktora projekta. Projektni rizik može biti interni i eksterni, a po vrstama tehničko-tehnološki, organizacioni, finansijski, administrativni i menadžerski. Suština rizika je prijetnja da rezultati projekta neće donijeti očekivane korsti u roku, uz očekivane troškove i kvalitet. Kod neprofitnih projekata donatori redovno uslovljavaju upravljanje rizikom na način koji utvrde svojim smjernicama.

author  = {M. Jovanović},
  title   = {Projektni rizik neprofitnih projekata},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,