Karakteristike termozaštitnih prevlaka VSDP-11

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Uzorci za ispitivanje kvaliteta termozaštitne prevlake VSDP-11 su isecani iz lopatica prvog i drugog stepena rotora turbine motora Viper 632/633. Nanošenje termozaštitne prevlake na lopatice izvršeno je postupkom raspršivanja mete lučnim isparivačem. U radu su prikazani rezultati ispitivanja mikrotvrdoće HV 0,2; adhezije prevlake sa osnovnim materijalom, mikrografije metalografskih snimaka pomoću kojih se dao odgovor na pitanje veze između osnovnog materijala i nanešene prevlake, kao i poroznosti i debljine prevlake snimljenih na tri poprečna preseka lopatica. Potvrđeno je postizanje zadovoljavajućih mehaničkih i strukturno-morfoloških karakteristika kako na prevlaci nanešenoj na lopatice prvog, tako i na lopatice drugog stepena rotora turbine motora.

author  = {B. Arsenović, Z. Živić, S. Vulić and B. Ivanović},
  title   = {Karakteristike termozaštitnih prevlaka VSDP-11},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,