Paradigma zaštite distribuiranog računarstva

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Nove sofisticirane pretnje za veb 2.0 i veb 3.0 aplikacije zahtevaju novu paradigmu zaštite informacija. Novi tipovi crva (Yamanner, Samy i Spaceflash) već su (2009) iskoristili ranjivost AJAX okvira na klijentskoj strani, obezbedili novi tip napada i kompromitovali neke poverljive informacije. Trend razvoja računarstva je virtuelizacija servera i klijenta, više podataka u saobraćaju, primena socijalnih mreža u poslovnim sistemima, unificirane komunikacije, jeftine ili besplatne mobilne i bežične aplikacije i distribuirano računarstvo (cloud computing). Tekući trend razvoja računarstva zahteva novu paradigmu zaštite, jer tradicionalne kontrole zaštite nisu dovoljne, a često ni adekvatne. U radu su predstavljena dva nova modela zaštite distribuiranog računarstva.
Ključne reči: ranjivost veb aplikacija, virtuelizacija, distribuirano računarstvo, ugrađena zaštita, model digitalnih mrava

author  = {G. Grubor, A. Njeguš and N. Ristić},
  title   = {Paradigma zaštite distribuiranog računarstva},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},