Autori: Duško Pejović

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Članom 16. Zakona o reviziji javnog sektora Republike Srpske („Sl. glasnik Republike Srpske“, br. 98/05), Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske (u daljem tekstu: GSR JS RS), ovlašćena je da vrši reviziju finansijskih izvještaja: Narodne skupštine Republike Srpske, Predsjednika Republike Srpske, Vlade, ministarstava i drugih republičkih organa, svih drugih budžetskih institucija koje se finansiraju iz budžeta, fondova i drugih vanbudžetskih institucija osnovanih zakonom, javnih i drugih preduzeća u kojim država ima direktni i indirektni vlasnički udio i drugih institucija; a članom 16. tačka 2. pod (a), GSR JS RS ovlašćena je da vrši reviziju budžeta opština i gradova, odnosno jedinica lokalne samouprave Republike Srpske (u daljem tekstu: JLS RS). Revizije finansijskih izvještaja JLS RS sprovodi se prema Srednjoročnom planu rada, utvrđenim kriterijumima i stepenu rizika mogućih nepravilnosti. U tom smislu, revizije finansijskih izvještaja JLS se i izvršavaju na osnovu godišnjeg plana rada GSR JS RS, INTOSAI revizijskih standarda i Međunarodnih standarda revizije. Ovi standardi nalažu da radimo u skladu sa etičkim zahtjevima i da reviziju planiramo i izvršimo na način koji omogućava da se, u razumnoj mjeri, uvjerimo da finansijski izvještaji ne sadrže materijalno značajne pogrešne iskaze, te da je poslovanje usklađeno sa važećim zakonskim i drugim relevantnim propisima. Istovremeno se uz reviziju finansijskih izvještaja vrši ocjena finansijskog upravljanja, adekvatnost sistema interne kontrole i funkcije interne revizije.

author  = {D. Pejović},
  title   = {Iskustva glavne službe kod sprovođenja revizije finansijskih izvještaja JLS-e RS},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,