Komparacija i analiza resursa fizičkog i virtuelnog okruženja datacentra

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

U radu je predstavljen, opisan i testiran koncept virtualnog računara. Predstavljeni su tradicionalni fizički računari i upoređeni su sa virtualnim mašinama. Testirana su rešenja vodećih prizvođača mikroprocesora. Takođe su testirani i upoređeni različiti tipovi virtualizacije: Microsoft Hyper-V, VmWare, Sun Virtual Box. Ukazano je na prednosti i mane svakog od proizvoda za virtualizaciju računara i datacentra. Predstavljene su prednosti koje nosi virtualni datacentar kako u ekonomskom smislu tako i po pitanju sigurnosti, bezbednosti i lakšeg održavanja, kao i manjom potrebom za prostorom i električnom energijom.
Ključne reči: Virtualizacija, datacentar, Hyper-V, VmWare, Virtual Box

author  = {M. Šarac, M. Veinović and S. Adamović},
  title   = {Komparacija i analiza resursa fizičkog i virtuelnog okruženja datacentra},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},