Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Servisno-orijentisana arhitektura (SOA) omogućava poslovnu agilnost kroz integraciju poslovnih procesa i njihovu ponovnu upotrebljivost. Modelovanjem rešenja premošćava se jaz između poslovnih zahteva i servisno zasnovanih rešenja. SOA modeli povećavaju nivo apstrakcije kako bi se fokusiralo na poslovne servise. Osnovnu tehnologiju za integraciju sistema i implementaciju servisno-orijentisane arhitekture čine Web servisi. Web servisi utiču na razvoj softvera, kao i na samu prirodu IT poslova. Implementacija Web servisno-zasnovanih aplikacija i dalje predstavlja izazov za većinu organizacija. Razlog tome je nedostatak jednog pouzdanog i prihvatljivog framework-a. U ovom radu se razmatra uticaj Web servisa na proces razvoja softvera.
Ključne reči: Web servisi, SOA, Enterprise Service Bus, metodologija, razvoj softvera

author  = {A. Njeguš and G. Grubor},
  title   = {Uticaj razvoja Web servisno-zasnovanih aplikacija na Metodologiju razvoja softvera},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},