Uticaj globalne finansijske krize na bankarski sektor u Srbiji

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Uticaj globalne finansijske krize će se osetiti kroz povećanje indirektnih rizika, vezanih za nedostatak likvidnog kapitala, kako na međunarodnom tako i na domaćem tržištu, što će se odraziti na povećanje cene kapitala, kao i na slabiji priliv SDI. Da bi se to izbeglo neophodno je adekvatno informisanje i koordinirana akcija Vlade Republike Srbije i svih drugih relevantnih institucija kako bi se održalo poverenje u finansijaki sektor Srbije. Takođe ublažavanju negativnih efekata doprinela je restriktivna monetarna politika i mere supervizije NBS u primeni Bazelskih standarda, a pre svega je potrebna usaglašena i odgovorna ekonomska politika u cilju stvaranje ambijenta za privlačenje stranog kapitala i poboljšanje rejtinga Srbije.
Ključne reči: Globalna finansijska kriza, finansijski sektor, bankarski sektor

author  = {M. Ljubić},
  title   = {Uticaj globalne finansijske krize na bankarski sektor u Srbiji},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},