Poslovne finansije

Broj strana: 342

Izdavač: Univerzitet Singidunum

Kratak opis:
Poslovne finansije, kao primenjena ekonomska (hauena) disciplina, trebalb bi da odgovore na pitanje kolika treba da budu finansijska ulaganja u pojedine oblike stalne i obrtne imovine, kao i ulaganje u ukupnu poslovnu imovinu. A u sledetem koraku da daju odgovore na pitanje: iz kojih izvora bi se ta imovina mogla pribaviti, tj. na koji naän bi trebalo kreirati finansijsku strukturu izvora finansiranja preduzeéa. Finansijski menadient privrednog subjekta brine sticanju, finansiranju upravljanju imovinom, imajuéi u vidu osnovni cilj poslovanja. U skladu sa tim, glavna funkcije finansijskogl me adiera sup investiranje, finansiranje i odluke o upravljanju imovinom. Odluka o zapoänje odredivanjem ukupnog iznosa imovine koji je potreban za pos ovanje preduzeéa. Pogto se donese odluka o strukturi finansiranja onda se pronalazi naän kako pribaviti neophodna finansijska sredstva. Treca vaina odluka je vezana za upravljanje imovinom. To praktieno znaä, jednom kada je imovina ste&na i kad je osigurano odgovarajuée finansiranje, tom imovinom se mora efikasno upravljati. Moie se zakljuäti da osnovne odluke O finansijama obuhvataju sve odluke koje imaju finansijske implikacije na poslovanjepreduzeéa. U skladu sa tim, vaino je obezbediti efikasnost 'vih poslovnih funkcija u preduzeéu. Analogno, prethodno iznetom, vaino je uociti da pdslovne finansije preduzeea uvaiavaju tri osnovna prinicpa: dividendni. U skladu sa tim, investicioni princip znaä da preduzeéa treba da ulaiu sredstva samo kada se oeekuje da ee prinos biti veéi od minimalno prihvatljivog prinosa (koliko prinosa bi ulagaä tog novCa imali da su uloiili u neke d ruge slidne investicije ili bezrizieno ulaga nje), Princip fi nansiranja, kaie da odnos (miks) duga i akcijskog kapitala izabran za finansiranje investicija treba da maksimizira vrednost tih investicija. Dividendni princip ukazuje da preduzeéa ne mogu pronati investicije koje generßu minimalni zahtevani prinos ili minimalnu zahtevanu stopu prinosa. Ukoliko taj problem potraje, preduzeéa mogu celokupan iznos ostvarenog profi ta da isplate vläsnicima.
Ključne reči: poslovne, fininsije

@book{book,
  author    = {L. Barjaktarović, Z. Jović and M. Milojević},
  title     = {Poslovne finansije},
  publisher = {Univerzitet Singidunum},
  year      = 2024,
  pages     = 342,
  isbn      = {978-86-7912-756-3}
RT Book, Whole
A1 Lidija Barjaktarović
A1 Zoran Jović
A1 Marko Milojević
T1 Poslovne finansije
YR 2024
L. Barjaktarović, Z. Jović and M. Milojević, Poslovne finansije, Univerzitet Singidunum, Beograd, 2024.