Cloud računarstvo, implementacija i kreiranje veb sajta

Mentor: prof. dr Marko Šarac

Institucija: Univerzitet Singidunum, Beograd, Beograd, Srbija, 2022

Informatika i računarstvo kao sastavni deo klaud računarstva je u poslednjoj deceniji postale deo svakodnevnog života većine ljudi. Sa napredovanjem tehnologija u oblastima računarskog hardvera, računarskog sofvera, mrežnog računarstva i same arhitekture računara. Prema mišljenu eksperata, ideju o konceptu klaud računarstva imao je naučnik i profesor John McCarty koji je predavao na Stanford univerzitetu 1961. godine u doba mainframe računara. Promovisao je ideju da računarske usluge mogu da postanu deo plaćenog servisa i za ideju uslužnog računarstva dobio je Tjuringovu nagradu. Kompanija IBM i General Electrics su 60-tih godina prepoznale tu ideju i počele sa sprovođenjem tako što su iznajmljivale svoj mainframe računar drugim kompanijama za korišćenje. Mainframe računari su bili dosta skupi, teški za održavanje i kompanijama je bilo isplativo da ih iznajmljuje umesto da ih kupi. Dakle bio je potreban jedan glavni mainframe računar da se podeli na više korisnika. Kako se računarska industrija razvijala tako su se razvijali i sistemi za merenje količine podeljenih resursa i sigurnosni mehaniznmi. Dostupnost personalnih računara postala je sve veća kod ljudi i kod velikih kompanija, manjih dimenzija i nižih cena ali sa slabijim karakteristikama i performansi mainframe računara. Zbog toga velike kompanije su i dalje iznajmljivale resurse mainframe računara. Tek 2000-tih godina. Kompanije kao što su Amazon i Google investiraju u implemetaciju farmi servera čije su resurse počeli da iznajmljuju i dale značajan doprinos razvoju klauda. Kada je kompanija Amazon lansirala svoj Web servis za inzajmljivanje računara pod nazivom Elastic Compute Cloud 2006. godine, tada je termin klaud računarstva počeo da postaje poznat kako opštoj, tako i stručnoj javnosti.
Ključne reči: cloud, website, deployment

@misc{misc,
  author = {Petar Hranisavljević},
  title  = {Cloud računarstvo, implementacija i kreiranje veb sajta},