Dizajn korisničkog interfejsa web sajta

Mentor: prof. dr Marko Šarac

Institucija: Univerzitet Singidunum, Beograd, Beograd, Srbija, 2023

Sa razvojem interneta povećava se i potreba za izradom web sajtova i aplikacija. U digitalnom svetu, web stranice pojavljuju se kao značajan alat koji ne samo da pomažu kompanijama da pronađu svoju ciljnu grupu, već i kako bi privukle nove klijente iz celog sveta. Web stranica je postala sredstvo komunikacije i interakcije za poslovne kuće. Možete uspostaviti svoj korporativni identitet na globalnoj sceni i ostati u danonoćnom kontaktu sa svojim klijentom.
Iako web dizajn ima prilično kratku istoriju, može biti lako povezan sa drugim oblastima kao što je npr. grafički dizajn. Oblast web dizajna takođe predstavlja trenutno tehnološko stanovište. Ono ima veliko učešće u svakodnevnom životu ljudi. Teško je zamisliti internet bez animiranih slika, različitih stilova tipografije, šarenih pozadinskih slika ili muzike. Nekada su sajtovi i programi bili vizuelno skromni. Bilo je važno da se brzo učitava i pruža informaciju, dok je dizajn bio u skladu sa tadašnjim tehničkim mogućnostima. Sa razvojem tehnologije, izgled je postao važnija stavka. To je izazov kojim se profesionalno bave UI (User Interface) dizajneri. Korisnički interfejs je jedan od najvažnijih delova aplikacije, jer je najvidljiviji. Za korisnike, interfejs predstavlja aplikaciju. Glavni cilj i predmet ovog rada je kako da se postigne ravnoteža između funkcionalnosti i estetike odnosno kako da sajt da bude prijatan oku, ali u isto vreme da bude jasno gde se šta nalazi i čemu služi.
Ključne reči: dizajn, frontend, interfejs

@misc{misc,
  author = {Maja Gajić},
  title  = {Dizajn korisničkog interfejsa web sajta},