Moderna svetlosno signalisana i inteligentna raskrsnica

Mentor Marko Tanasković

Institucija Univerzitet Singidunum, Beograd, 2020

Apstrakt
Istraživanja koja su sprovedena u okviru disertacije poslužila su za definisanje algoritama i softverske strukture adaptivnih sistema koji se mogu primeniti u oblasti regulisanja saobraćaja na svetlosno signalisanim raskrsnicama. Utvrđen je model za proračun signalnog plana semaforizovanih četvorokrakih raskrsnica sa dve i više faza na kojima se saobraćaj može odvijati u uslovima nezasićenih i prezasićenih saobraćajnih tokova. U disertaciji je izvršena posebna analiza, kao i testiranje funkcionisanja predloženih adaptivnih sistema za regulisanje saobraćaja za slučajeve kada kroz raskrsnicu prolaze vozila sa pravom prioriteta i kada se nalaze u zonama dileme.
Ključne reči Regulisanje saobraćaja, semafori, signalni plan, protok vozila, adaptivni sistemi, detektori
Priložene datoteke

@phdthesis{Radivojević-2020-phd,
  author = {Milan Radivojević},