Kulturni turizam kao faktor razvoja turizma u području Palestine

Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-112-119

Oblast: Osnove razvoja kulturnog turizma

Kulturni turizam je danas identifikovan kao jedno od najvažnijih turističkih tržišta. Zahvaljujući svom geografskom položaju i dugoj istoriji, područje Palestine poseduje izuzetan potencijal kulturnog nasleđa. Turizam je direktni pokretač razvoja ekonomija većine zemalja na Bliskom Istoku, a najveći deo putovanja u ovaj region se isključivo realizuje obilaskom područja kulturnoistorijskog nasleđa. Države poput Izraela, Libana i Jordana ulažu konstantne napore u očuvanju i promociji svoje kulturne baštine sa ciljem privlačenja što većeg broja međunarodnih turista. Rad ima za cilj da analizira postojeće politike razvoja kulturnog turizma u području Palestine i ukaže na značaj koji ovaj oblik turizma ima, s posebnim osvrtom na pojas Gaze i Zapadnu Obalu. U skladu sa postojećim planovima razvoja kulturnog turizma u radu su predložena i potencijalna rešenja koja obuhvataju specifične zahteve, potrebe i perspektive za razvoj u navedena dva područja geografskog okvira Palestine. Ovo je posebno značajno zbog uspostavljanja balansa između sveobuhvatnog regionalnog razvoja kulturnog turizma s jedne i učestalih bezbednosnih problema u navedenom području s druge strane. Predložena moguća rešenja predstavljala bi osnovu za dalje povećanje ekonomskog razvoja turizma u području Palestine.
Ključne reči: kultura, turizam, područje Palestine
  • 112-119 ( veličina: 814,31 KB, broj pregleda: 736 )

author  = {D. Redžić},
  title   = {Kulturni turizam kao faktor razvoja turizma u području Palestine},