Izdanje: Culture, Heritage and Tourism Development

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-148-152

Oblast: Special Aspects of Cultural Tourism Development

Uveliko je prevaziđen koncept 3S: sunce, pesak, more. Pogotovu to važi za zemlje koje su bazirane na razvoj receptivnog turizma, stavljajući akcenat na kulturno-istorijsko nasleđe. U poslednje dve decenije, rastući trend u svetu je pripovedanje, dok je u Srbiji još uvek u početnoj fazi. Danas se pripovedanje može smatrati kao moćnim ko-kreativnim ponašanjem u turizmu. Iz tog razloga, primarni cilj ovog istraživanja jeste da analizira dosadašnje efekte korišćenja priča u prezentaciji kulturnog nasleđa prilikom vođenja. Ovaj članak će se usredsrediti na razvoj jednog kreativnog projekta u kulturnom turizmu koji izvodi licencirani turistički vodič. Detaljno ćemo objasniti specijalizovane ture sa predmetom istraživanja i kako se tumači i približava turistima veliko nasleđe koje baštinimo u vezi sa Nikolom Teslom. Čitav projekat je nastao u okviru kulturne rute „Putevima Tesle“. Konkretan projekat specijalizovanih Tesla tura uporedićemo sa turom u prvom licu koje se realizuje u konaku knjeginje Ljubice.
Ključne reči: pripovedanje, turistički vodič, kulturno nasleđe, kulturni turizam
  • 148-152 ( veličina: 1,18 MB, broj pregleda: 1085 )

author  = {J. Stajčić and O. Živković},
  title   = {"Storytelling" kao način prezentacije kulturnog nasleđa u kontekstu turističkog vođenja},