Očuvanje autentičnosti kulturnog nasleđa u procesu digitalizacije

Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-214-220

Oblast: Posebni aspekti razvoja kulturnog turizma

Sve je veći broj broj muzeja i kulturnih atrakcija koje koriste digitalne tehnologije kao platformu za pružanje informacija o lokalitetima i kulturnoj baštini. Prvi kontakt savremenog posetioca sa kulturnom baštinom je upravo preko interneta. Aplikacije kao što su sistemi mobilnih vodiča, planeri za putovanje, internet portali i 3D aplikacije podržavaju iskustvo potrošača prlikom posete. Pored toga, mobilne i 3D aplikacije omogućavaju da korisnici lakše razumeju složene kulturne fenomene kroz učenje koje ima zabavni karakter. U radu se istražuje povezanost procesa digitalizacije kulturnog nasleđa i očuvanja autentičnosti. Autentičnost digitalnog nasleđa odnosi se na pouzdanost zapisa i kvalitet sadržaja koji bi trebalo da ga predstavlja. Digitalne tehnologije mogu uticati na kvalitet prenosa informacija i iz tog razloga pristupilo se kvalitativnom istraživanju putem intervjua sa stručnjacima u vezi autentičnosti objekata kulture s obzirom na sprovedenu digitalizaciju. Rezultati istraživanja su pokazali da se autentičnost kulturnog nasleđa u procesu digitalizacije smatra izuzetno važnom s tačke gledišta kustosa muzeja koji su učestvovali u istraživanju.
Ključne reči: kulturno nasleđe, digitalne tehnologije, autentičnost, virtuelni muzej, mobilne aplikacije
  • 214-220 ( veličina: 734,76 KB, broj pregleda: 863 )

author  = {V. Bulović and M. Najdić},
  title   = {Očuvanje autentičnosti kulturnog nasleđa u procesu digitalizacije},