Tradicionalne svetkovine kao komponenta kulturnog turizma Srbije

Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-258-264

Oblast: Kulturne vrednosti – raznolikost i nasleđe u turizmu

Postoje različiti načini zadovoljavanja kulturne komponente turističke potrebe. Oni su uslovljeni bogatstvom i raznovrsnošću kulturnog nasleđa. Danas se kulturni turizam povezuje sa doživljajem korisnika. Različita kulturna dobra su istovremeno i turističke atrakcije koje uslovljavaju određena iskustva, odonsno doživljaje. Ovaj rad se bavi nematerijalnim kulturnim nasleđem koje postaje sve značajnija komponenta kulturnog turizma. Razmatra se odnos između kulture, tradicije i turizma. Čini se osvrt na tradiciju koja postaje sve atraktivnija osobina kulturnih dobara. U fokusu rada su tradicionalne svetkovine Srbije koje se tretiraju kao specifične socio-kulturne i etničke manifestacije. Navodi se primer srpskih slava koje kao tradicionalne svetkovine imaju potencijal da postanu aktivna komponenta kulturnog turizma. Pri tome se ukazuje na izlaženje iz uskih porodičnih okvira srpske slave kao tradicionalne svetkovine. Slava više nije isključivo porodična svetkovina, već i svetkovina mesta, grada profesije. Ovakav iskorak ostavlja prostor za valorizaciju ove vrste svetkovine u turizmu., čime bi se obogatila atraktivna osnova kulturnog turizma Srbije i stvorili uslovi za šire tržišno pozicioniranje kulturnog turističkog proizvoda, kako u domaćim, tako i u međunarodnim okvirima.
Ključne reči: tradicija, kultura, turizam, nematerijalno nasleđe, valorizacija, slava
  • 258-264 ( veličina: 731,21 KB, broj pregleda: 1460 )

author  = {N. B. Kordić and L. Kosar},
  title   = {Tradicionalne svetkovine kao komponenta kulturnog turizma Srbije},