Informaciono-komunikacione tehnologije u službi kulturnog turizma

Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-193-199

Oblast: Posebni aspekti razvoja kulturnog turizma

Tržište kulturnog turizma postaje sve značajniji segment turističkog tržišta, jer broj kulturnih turista raste iz godine u godinu. Međutim, sve veća je i konkurencija među različitim kulturnim turističkim destinacijama. U digitalnom dobu u kome živimo, turisti za pretraživanje informacija pri planiranju putovanja koriste u velikoj meri internet. Zbog toga posebnu pažnju treba posvetiti, kako prisustvu na internetu, tako i na društvenim mrežama. Na koji način kulturni turisti koriste informaciono-komunikacione tehnologije (IKT), ali i kakav sajt treba da imaju turističke organizacije i ustanove kulture, neke su od tema obrađenih u ovom radu. Osim toga, istražene su i mogućnosti upotrebe mobilnih aplikacija u kulturnom turizmu, posebno mobilnih turističkih vodiča i mobilnih aplikacija muzeja i galerija. Korak dalje je upotreba proširene tj. izmenjene, kao i virtuelne stvarnosti, što je takođe prikazano u ovom radu. Primena savremenih tehnologija omogućava kreiranje dodatne vrednosti za turiste i svakako doprinosi njihovom većem zadovoljstvu, pa je verovatno da će svoja pozitivna iskustva podeliti na društvenim mrežama i dati dobru ocenu na nekom od sajtova, kao što je TripAdvisor. Moguće je, međutim, i koristiti influenserski marketing u cilju promovisanja destinacije kulturnog turizma.
Ključne reči: kulturni turizam, društvene mreže, mobilne aplikacije, proširena stvarnost, virtuelna stvarnost
  • 193-199 ( veličina: 715,07 KB, broj pregleda: 726 )

author  = {D. Ćamilović},
  title   = {Informaciono-komunikacione tehnologije u službi kulturnog turizma},