Izdanje: Kultura, nasleđe i razvoj turizma

DOI: 10.15308/Sitcon-2018-186-192

Oblast: Posebni aspekti razvoja kulturnog turizma

Turistička delatnost u severnoj pokrajini Republike Srbije beleži trend rasta. Njen razvoj se uglavnom sagledava po ostvarenom broju noćenja dok je učešće pojedinih subjekata koji sudeluju u kreiranju turističkog proizvoda kao što je lokalna poljoprivreda i restoraterstvo su manje vidljivi. To uslovljava da zajednica i nadležni državni subjekti svojim delovanjem nedovoljno podstiču proizvodnju i upotrebu lokalne hrane, iako ona predstavlja oblik kulturnog kapitala i resurs ekonomsko-socijalnog razvoja. Mesto istraživanja je AP Vojvodina. Predmet rada je lokalna hrana u turističkoj ponudi regiona. Zadatak rada je da se primenom Rinaldijevog modela utvrdi da li postoje svi aspekti identiteta lokalne hrane u zajednici koji su značajni za kreiranje koncepta održivog turizma. Cilj rada je da se sa identifikacijom postojećih gastronomskih resursa sagleda i istakne njihov potencijal kao i značaj u razvoju regiona. Istraživanje je pokazalo da Vojvodina poseduje sva četiri identifikovana lokalna resursa ali da se oni u cilju razvoja turizma nedovoljno koriste. Razrada koncepta održivog turizma nije dovoljno prepoznata u razvoju regiona.
Ključne reči: lokalna hrana, identifikacija resursa, održivi turizam
  • 186-192 ( veličina: 719,31 KB, broj pregleda: 808 )

author  = {D. Tešanović, M. Banjac, B. Kalenjuk and P. Tošić},
  title   = {Identifikacija gastronomskih resursa kao dela kulturnog nasleđa u razradi koncepta održivog razvoja Vojvodine},