Izdanje: Sinteza 2018 International Scientific Conference on Information Technology and Data Related Research

DOI: 10.15308/Sinteza-2018-38-43

Oblast: Information Security and Data Science

Cloud je jedan od bitnih napredaka u informacionim tehnologijama, koji pruža promene u kompjuterskim aktivnostima i pruža mnoštvo tehničkih i ekonomskih prilika. Mada se i dalje dosta korisnika ne usuđuje da svoje podatke postavlja na Cloud-u zbog same činjenice da je nešto nepoznato, kao i briga za samu sigurnost podataka. Razlika između klasične forenzike, recimo mobilnih uređaja, i Cloud-a je ta što je za forenziku mobilnih uređaja potreban sam fizički uređaj i pristup istom, dok sama decentralizacija Clouda to olakšava. U ovom radu će biti obrađeno da li je moguće vratiti podatke koji su održivi, kao i one koji su neodrživi. Biće prikazani problemi u samoj forenzici Cloud-a, kao i određena rešenja za iste uz pomoć analitičarima da bolje razumeju razlike primene koraka digitalne forenzike na podacima koji se nalaze na Cloud-u i one koji se nalaze na fizičkim uređajima.
Ključne reči: forenzika Cloud, digitalna forenzika, sigurnost, forenzički alati, digitalni dokaz.
  • 38-43 ( veličina: 369,26 KB, broj pregleda: 620 )

author  = {J. Samardžija, B. Bucalo and S. Adamović},
  title   = {Poređenje forenzičkog postupka cloud okruženja u odnosu na druge izvore podataka},
  journal = {Sinteza 2018 International Scientific Conference on Information Technology and Data Related Research},