Izdanje: Verski turizam i savremeno turističko tržište

DOI: 10.15308/Sitcon-2017-75-80

Oblast: Verski turizam - osnove razvoja

U svetu koji karakterišu različitosti kultura i religija, razvijati verski turizam predstavlja izazov koji ističe osobenost različitih religijskih zajednica kroz spomenike kulture, hodočašća, manifestacije i dr. Verski turizam podrazumeva posetu veoma važnim religijskim lokalitetima koji kao glavni motiv ima zadovoljenje verske potrebe. Sveobuhvatnošću socijalnih slojeva društva i brojem učesnika, verski turizam je postao fenomen koji ima obeležja ekonomske kategorije i biće predmet interesovanja ove studije o multikulturalnom i multireligijskom gradu kakav je Subotica. Glavni cilj istraživanja je mogućnost razvoja verskog turizma u gradu Subotici i pretvaranje u turističku destinaciju koju turisti rado posećuju radi zadovoljenja verskih motiva, prepoznatljivih verskih događaja i kulturno-istorijskog nasleđa. Za potrebe istraživanja sprovedeno je istraživanje sekundarnih izvora informacija, kao i terensko istraživanje: ispitani su stavovi pripadnika verskih zajednica i održane su radionice sa ključnim stejkholderima destinacije. Zaključak do kojeg smo došli je da turisti rado posećuju sakralne objekte u Subotici, a najčešće su motivisani potrebom upoznavanja različitih kultura.
Ključne reči: verski turizam, multietničnost, verske zajednice, tolerancija
  • 75-80 ( veličina: 748,66 KB, broj pregleda: 1011 )

author  = {V. Bulović and M. Najdić},
  title   = {Izazovi i mogućnosti razvoja verskog turizma u multikulturalnoj i multireligijskoj sredini},