Izazovi bezbednosti u destinacijama verskog turizma

Izdanje: Verski turizam i savremeno turističko tržište

DOI: 10.15308/Sitcon-2017-68-74

Oblast: Verski turizam - osnove razvoja

Svaka zemlja želi da kroz otvorenu, konkurentnu privredu obezbedi dugoročni razvoj. Stabilni uslovi poslovanja, tradicija i versko nasleđe, postojanje tematskih celina zanimljivih turistima i bezbednost doprinose rastu posetioca. Konkurentnost turizma Srbije izražena kroz Travel & Tourism Competitiveness Index je 3,38; rang 95, a podoslonci bezbednost i sigurnost beleže 72 rang uz ocenu 5,41. Bezbednost ljudi je imperativ svih oblasti društvenog i privrednog života – jednako su riziku izloženi proizvodna postrojenja, objekti od nacionalnog značaja, masovna mesta okupljanja, sportske manifestacije, hramovi. Na religioznim mestima deluju tipični rizici (politički rizik, rizik koji potiče od masovnog okupljanja, kao npr. stampeda, postojanje netrpeljivosti, neki izvor nestabilnosti), i faktori svojstveni verskom turizmu: 1/ religijska netrpeljivost; 2/ slučajna dešavanja nastala usled posebne situacije; 3/ želja da se skrene pažnja međunarodne i druge javnosti na neki problem; 4/ atipični rizici koje je nemoguće predvideti. Za uspeh turizma je važno kreirati strategije za upravljanje rizicima, zasnovane na istraživanju prethodno nastalih neželjenih događaja. Na osnovu njih se uspostavlja baza podatka i matrica rizika sa osloncima: jačina uticaja rizika i učestalost njihovog javljanja. Zatim sledi kreiranje strategije i izbor između opcija: predupređenja, zadržavanja ili prevaljivanja rizika određenih u procesu istraživanja. To je važno jer partnerstvo, dobra organizacija, komfor, bezbednost turista i sadržaji koji se nude utiču na percepcije koje opredeljuju njihov sledeći dolazak i pozitivnu promociju putem žive reči.
Ključne reči: rizici verskog turizma, bezbednost i sigurnost turista, matrica rizika, strategije za upravljanje rizicima
  • 68-74 ( veličina: 1,71 MB, broj pregleda: 898 )

author  = {S. Dugalić},
  title   = {Izazovi bezbednosti u destinacijama verskog turizma},