Izdanje: Verski turizam i savremeno turističko tržište

DOI: 10.15308/Sitcon-2017-55-60

Oblast: Verski turizam - osnove razvoja

Verski turizam, kao i svi drugi vidovi turizma, dobija na intenzitetu i na prostorima BiH, odnosno u Republici Srpskoj, gde se nalaze brojni verski objekti i relikvije. Ovaj vid turizma je komplementaran sa ostalim vidovima turizma, a posebno sa manifestacionim, banjskim, tranzitnim, izletničkim, kongresnim i drugim. Na ovim prostorima nalaze se verski objekti i obeležja sve tri glavne konfesije (pravoslavne, katoličke i muslimanske). Manastiri na području Republike Srpske predstavljaju značajna mesta okupljanja verskih hodočasnika, posebno na području Trebinja i Bijeljine, odnosno Semberije. Verski turizam ima mnogostruki značaj za lokalno stanovništvo jer upošljava izvesni broj turističkih zaposlenika i donosi sve više prihoda, podižući njihov životni standard. Neophodno je, osim edukacije ljudskih resursa u ovom smeru, obezbediti i druge mogućnosti u ekspanziji ovog vida turizma, pre svega potrebnu infrastrukturu i finansiranje smeštajnih kapaciteta.
Ključne reči: BiH (Republika Srpska), verski turizam, manastiri, dualizam, međuzavisnost
  • 55-60 ( veličina: 1,24 MB, broj pregleda: 666 )

author  = {D. Petrović and P. Petrović},
  title   = {Osnove razvoja verskog turizma u Bosni i Hercegovini, posebno u Republici Srpskoj},