Izdanje: Verski turizam i savremeno turističko tržište

DOI: 10.15308/Sitcon-2017-34-38

Oblast: Verski turizam - osnove razvoja

Iako monoteističke religije u jugoistočnoj Evropi i zapadnom Balkanu (hrišćanstvo, islam i judaizam) karakterišu mirni potencijali i pomirljiva priroda (suština hrišćanstva), često su bile pogrešno shvaćene i pogrešno korišćene, posebno u periodima devedesetih godina, u vreme kriza i ratnih sukoba. Međureligijska saradnja i dija- log koji su prisutni, ali ne tako intenzivno na Balkanu, imaju i mogu nastaviti da imaju, ako ih dobro razumeju i podrže države, vrlo pozi- tivan uticaj i doprinos procesu integracije u regionu. Međureligijska saradnja i religiozni turizam su međusobno zavisni, podržavajući jedno drugo u kontekstu regionalnog razvoja. Ovaj rad se bavi i ulogom verskog turizma kao osnovom za upoznavanje, komunikaciju i saradnju među pripadnicima različitih zajednica. Kao jedna od najperspektivnijih grana turizma prema podacima Svetske turističke organizacije, verski turizam ima i izuzetan ekonomski zna- čaj, što predstavlja još jedan argument za podršku strateškom razvoju. U tom procesu, crkva i država treba da se međusobno prepoznaju i podrže na zajedničkom putu, i za dobrobit svih.
Ključne reči: Religija, međureligijska saradnja, međureligijski dijalog, proces evropskih integracija, verski turizam
  • 34-38 ( veličina: 727,78 KB, broj pregleda: 610 )

author  = {M. Nikolić and J. Gajić},
  title   = {Problematika i kontekst aktuelne međureligijske saradnje i verskog turizma u Srbiji},