Izdanje: Verski turizam i savremeno turističko tržište

DOI: 10.15308/Sitcon-2017-17-25

Oblast: Verski turizam - osnove razvoja

U ovom radu analizirana je konkurentska pozicija Srbije kao destina- cije verskog turizma u poređenju sa odabranim zemljama konkurentskog seta. Za poređenje sa Srbijom odabrane su zemlje koje se smatraju većinski pravoslavnim i/ili u kojima preovlađuje ili značajan procenat čini pravoslavno stanovništvo (Grčka, Rusija, Bugarska, Rumunija, Kipar, Ukrajina, Gruzija, Crna Gora, Makedonija (BJR)). Osnov za analizu i poređenje konkurentske pozicije predstavljaju dva ključna pokazatelja Indeksa konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma: ukupan broj objekata na listi Svetske kulturne baštine i digitalna potražnja kulturnog turizma i turizma zabave. Pored toga, na osnovu sopstvene analize, zemlje odabranog konkurentskog seta upoređene su sa Srbijom i rangirane prema broju verskih objekata na UNESKO listi, a koji pred- stavljaju jedan od osnovnih resursa za razvoj verskog turizma, što nije posebno analizirano u Izveštaju Svetskog ekonomskog foruma. U radu se ukazuje i na problem merenja konkurentnosti turističke destinacije verskog turizma na osnovu postojećih faktora i pokazatelja u Indeksu konkurentnosti. Rezultati ukazuju na slabiju konkurentsku poziciju Srbije kao destinacije verskog turizma u odnosu na većinu zemalja kon- kurentskog seta izuzev Crne Gore i Makedonije.
Ključne reči: konkurentnost, verski turizam, Srbija, turistička destinacija
  • 17-25 ( veličina: 960,2 KB, broj pregleda: 1014 )

author  = {S. Čerović, J. Popesku, D. Pavlović and M. Knežević},
  title   = {Konkurentska pozicija destinacija verskog turizma - Srbija i odabrani konkurentski set},