Značaj ugostiteljske ponude hrane za razvoj verskog turizma

Izdanje: Verski turizam i savremeno turističko tržište

DOI: 10.15308/Sitcon-2017-162-168

Oblast: Specifični aspekti razvoja verskog turizma

Verski turizam predstavlja kretanje turista koji, kao i svi ostali, to- kom putovanja moraju da zadovolje svoje fiziološke potrebe za hranom, koje su uslovljene verskom pripadnošću. U korist hrane i ugostiteljske ponude bitno je pomenuti da rashodi za hranu i piće u turizmu iznose jednu trećinu ukupne turističke potrošnje i da se strukturi ponude hrane za ove turiste treba posebno posvetiti pažnja. Ovde se postavlja pitanje kakve zahteve u pogledu hrane i ishrane imaju verski turisti koji ugostiteljske objekte posećuju u tranzitu ili tokom boravka na željenoj destinaciji. Proteklih decenija klasični turistički tokovi su znatno izmenili gastronomske potrebe turista, koje su postale specifičnije, a kakve zahteve mogu imati i da li ih ugostiteljsko-turistički radnici mogu zadovoljiti, kao i da li uviđaju značaj toga pokazaće ovaj rad. Rad ima zadatak da istraži moguće zahteve u ishrani sa kojima mogu da se susretnu zaposleni u turizmu i ugostiteljstvu kao što su potreba za halal, košer, posnom hranom, a cilj je dati jasne smernice i pripremiti ugostiteljsko-turističke radnike za moguće oblike potražnje kada su verski turisti u pitanju.
Ključne reči: ishrana, ugostiteljstvo, posna hrana, halal, košer
  • 162-168 ( veličina: 910,46 KB, broj pregleda: 1088 )

author  = {B. Cvetković, B. Kalenjuk, �. Stojanović and P. Tošić},
  title   = {Značaj ugostiteljske ponude hrane za razvoj verskog turizma},