Kompjuteri, čovek i životna sredina

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Problemi u životnoj sredini su u dvostrukoj korelaciji sa radom kompjutera. Velika potrošnja energije i visoko toksične komponente su važne svojstvene karakteristike kompjutera, koje čine da njihova proizvodnja, upotreba i definitivno odlaganje u životnu sredinu nisu ekološki prihvatljivi. Nažalost, zbog njihove ogromne količine u svetu, i njihove ekspanzije u produkciji, sa vekom trajanja do 3 godine, i problemi koji su u korelaciji sa ovim karakteristikama su toliko veliki, čak i alarmantni. Institucije i organizacije širom sveta već preduzimaju razne mere da smanje potrošnju energije, povećaju energetsku efikasnost, a sve u cilju smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu. „ENERGY STAR“ je sertifikovana tehnologija, koja se koristi za automatsko redukovanje energije, neophodne za održavanje PCs sistemi i ostale kancelarijske opreme kada su na „on“, a nisu u aktivnoj funkciji. Najpoznatije „ENERGY STAR“ tehnologije koje se danas koriste su: NightWatchman, „Sleep Mode“, „Userful Desktop“ , Verdiem i druge. Konzervacija energije kroz povećanje efikasnosti uređaja, je glavna komponenta internacionalnih napora da se smanji globalno zagrevanje i spreče katastrofalne klimatske promene, izazvane povećanjem emisije CO2 u atmosferu.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: Potrošnja energije; Kompjuteri; Redukcija energije; „ENERGY STAR“ tehnologije; CO2 nivo; Klimatske promene

author  = {G. Grubor, M. Grubor, M. Kastratović and J. Raonić},
  title   = {Kompjuteri, čovek i životna sredina},