Finansiranje projekata zaštite životne sredine emisijom municipalnih obveznica

Autori: Zorica Golić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

U savremenim uslovima, postoji sve veća potreba za koordiniranom ljudskom aktivnošću sa ciljem iznalaženja efikasnog odgovora na ekološke probleme, koji su prisutni kako na lokalnom, tako i na nacionalnom i globalnom planu. Jedino tako se može uspostaviti funkcionisanje ekološki održive privrede, stabilnog ekonomskog rasta, održivog razvoja i očuvanja zdrave životne sredine. Važna dimenzija ove problematike predstavlja obezbjeđenje izvora finansiranja projekata za zaštitu životne sredine i održavanje prirodne ravnoteže. Za sve one lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini koje su spremne da naprave iskorak od klasičnog i šablonskog finansiranja (budžet, kredit, donacija), prema novim i inventivnijim finansijskim kombinacijama, postoji mnogo načina finansiranja projekata zaštite životne sredine. Planovi i instrumenti lokalnog razvoja otvaraju nove i nebrojene mogućnosti. Sve modalitete finansiranja i njihove kombinacije nije moguće unaprijed predvidjeti. Potreba za stvaranjem novih modela finansiranja ne zavisi toliko od zakonskog okvira, koliko od stvarne posvećenosti lokalnih aktera realizaciji svojih razvojnih zamisli. Zaduživanje opština i gradova putem emisije obveznica, i pored ograničenja koje imaju emitenti i rizika koji snosi investitor - kupac, pokazalo se boljim i efikasnijim metodom finansiranja u odnosu na druge oblike zaduživanja.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: zaštita životne sredine, municipalne obveznice, lokalna zajednica, finansiranje projekata

author  = {Z. Golić},
  title   = {Finansiranje projekata zaštite životne sredine emisijom municipalnih obveznica},