Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Opšte je pravilo u osiguranju imovine Republike Srpske da „Ako drukčije nije ugovoreno, osiguranik nema pravo da posle nastupanja osiguranog slučaja prepusti osiguravaču oštećenu stvar i da od njega zahteva isplatu pune svote osiguranja“. Ovo pravilo se primenjuje i u kasko osiguranju i u osiguranju od autoodgovornosti. Tako, u slučaju totalne štete na motornom vozilu, osiguraniku odnosno oštećenom licu ostaju ostaci uništenog vozila, a visina naknade iz osiguranja se umanjuje za vrednost ostataka. U praksi, osiguravači ne pristaju da drukčije ugovore i da preuzmu ostatak vozila uz plaćanje njegove vrednosti, već ostatak ostavljaju vlasniku vozila uz umanjenje plaćanja za njegovu vrednost. Kada se to dogodi, tada se otvara niz problema za vlasnika vozila oko prevoza ostatka vozila, mesta skladištenja, zaštite od propadanja, njegovog čuvanja, pokušaja prodaje i/ili predaje ostatka otpadu ili reciklažnom centru, izgubljenog vremena i potrošenog novca s tim u vezi. Ovu štetu oštećenom ne nadoknađuje ni kasko osiguravač niti osiguravač od autoodgovornosti. Šteta definitivno pada na vlasnika vozila. Ali, štetu trpi i društvo i životna sredina koja se ugrožava sadržajima rasutih olupina automobila po dvorištima, garažama, parkinzima, livadama – rečju, po našoj životnoj sredini.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: pravo na napuštaj (abandon), totalna šteta na motornom vozilu, potpuna i izvedena totalna šteta, ostatak, osiguranje

author  = {S. Ognjanović and P. Tošić},
  title   = {Pravo na napuštaj totalno oštećenog motornog vozila po osnovu osiguranja motornih vozila u pravu Republike Srpske i zaštita životne sredine},