Podrška zakonskog osnova zaštiti životne sredine turističkih područja u Srbiji

Autori: Marija Maksin

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

U radu se analizira usklađenost zakonskog osnova u Srbiji sa aspekta planiranja i upravljanja zaštitom životne sredine i održivim razvojem turističkih područja. Podrška zakonskog osnova razmatrana je na primeru usklađenosti zakona iz domena planiranja i izgradnje prostora i turizma sa sistemskim zakonom o zaštiti životne sredine i zakonima o procenama uticaja na životnu sredinu. Posebna pažnja posvećena je podršci zakonskog osnova koordinaciji sektorskog planiranja u turizmu sa prostornim i envajeronmentalnim planiranjem. Ocenjeno je da su zakonska rešenja heterogena i nedovoljno usklađena, s tim da zakon iz domena turizma ne obezbeđuje adekvatnu podršku planiranju i upravljanju zaštitom životne sredine turističkih područja u Srbiji. Za zaštitu životne sredine turističkih područja u Srbiji, od posebnog značaja bilo bi unapređenje zakona iz domena turizma, ustanovljavanje obaveze primene strateške procene uticaja u sektorskom planiranju i obaveza na koordinaciji planskog osnova i upravljanja održivim razvojem turističkih područja.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: zakonski osnov, zaštita životne sredine, strateška procena uticaja, prostorno planiranje, sektorsko planiranje u turizmu

author  = {M. Maksin},
  title   = {Podrška zakonskog osnova zaštiti životne sredine turističkih područja u Srbiji},