Ekološki terorizam

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Ovaj rad je pokušaaj autora da ukaže na značaj dubinskog izučavanja problema savremenog terorizma, posebno ekološkog terorizma, koji se izvodi primenom nu- klearnog, hemijskog i biološkog oružja. Takođe, Ovaj rad je i upozorenje svetskom javnom mnjenju na opasnost od eventualne upotrebe NHB oružja od strane te- rorističkih organizacija širom sveta. Ekološki terorizam je početkom XXI ve-ka postao najizrazitija opasnost za čovečanstvo. Ovaj oblik terorizma je kara- kterističan po tome što u svojim aktivnostima koristi ''resurse kao alat'' i ''resurse kao metu''. Kada su u pitanju ''resursi kao alat'', ta vrsta terorizma se koristi kad se ekološki resursi upotrebljaavaju kao prenosilac destruktivnog, opasnog agensa – čestice na populaciju.Teroristi koji žele da koriste ''resurse kao metu'' napadaju direktno ciljeve, npr. mogu da dignu u vazduh branu i poplave grad ili više gradova. Ovi tipovi napada su za sada netipični, ali, nije isklj-učeno da teroristi u budućnosti neće primeniti i takve aktivnosti. Dakle, ekološki terorizam kao oblik terorizma sačinjavaju: nuklearni, hemijski i bio-loški terorizam. Ekološki terorizam ima tri oblika(vrste) i to: Upotreba NHB oružja protiv ljudi(genocidni oblik); terorističke aktivnosti NHB or-užjem protiv domaćih životinja i gajenih biljaka(zoocidni oblik) i terori-stičke aktivnopsti primennom NHB oružja protiv životne sredine(ekocidni oblik). Ekološki terorizam predstavlja upotrebu NHB oružja sa ciljem iz-azivanja bolesti i uništavanja određene populacije ljudi, biljaka, životinja ili planiranog dela životne sredine iz političkih razloga. Preduzimanje ovakvih postupaka prouzrokuje zebnju, strah i paniku u narodu, zastrašivanje(pretnja) vlade zemlje u kojoj se izvode ekološke (NHB) terorističke aktivnosti.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: savremeni terorizam, nuklearni terorizam, hemijski terorizam, biološki terorizam, ekologija, ekocid

author  = {R. Gaćinović},
  title   = {Ekološki terorizam},