Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Koncentracija ekotoksičnih metala u tragovima u slivu rijeke Janje je glavni predmet ispitivanja ovog rada. Poseban akcenat dat je na ispitivanje koncentracija ekotoksičnih metala u površinskim vodama Janje, Mezgrajice i Ugljevičke Rijeke koje se nalaze u neposrednoj blizini rudnika i termoelektrane Ugljevik. Analizirani su sljedeći metali: srebro, aluminijum, bor, barijum, bizmut, kalcijum, kadmijum, kobalt, hrom, bakar, željezo, kalijum, litijum, magnezijum, mangan, nikl, olovo, stroncijum, cink, živa, arsen i selen. Pored metala, odeđeni i analizirani su pH, elektroprovodljivost i temperatura vode. Koncentracije ukupnih metala su određene metodom ICP-OES, indukovano spregnuta plazma sa optičkom emisionom spektrometrijom. Rezultati analiza pokazuju da rijeka Janja (Modran) trpi veliko antropogeno zagađenje ali nije dokazano da zagađenje ima uticaj na kvalitet podzemnih voda.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: ICP-OES, koncentracija metala, Janja (Modran)

author  = {M. Savić and �. Ostojić},
  title   = {Antropogeni uticaj rudnika i termoelektrane (rite) Ugljevik na sadržaj ekotoksičnih metala u podzemnim i površinskim vodama Semberije},