Inteligentna rešenja u saobraćaju radi zaštite i upravljanja životne sredine

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Saobraćajna potražnja je u stalnom porastu, a današnje vlasti su suočene sa dnevnim izazovima kao što su prihvatljiv rizik nesreća na putevima i utrošeno vreme putovanja. Tome treba pridodati globalnu zabrinutost u pogledu zaštite okoline, od zagađivača raznih vrsta, uključujući buku i vibracije koju uzrokuje motorizacija. Nemogućnost beskonačne izgradnje saobraćajne infrastrukture i sve veća svest o zabrinutosti zbog ugroženosti životne sredine, aktivira pitanje o novim intelegentnim rešenjima za transportna sredstva. Na pitanje poboljšanja saobraćajnog sistema, pažnja se usmerava na: zakrčenost saobraćaja, zagađenost i zdravlje, sigurnost. Cilj istraživanja predstavlja razvoj i integraciju sistema za praćenje saobraćaja korišćenjem informacionih i mobilnih tehnologija.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: Informacione tehnologije, saobraćaj, mobilne tehnologije

author  = {I. Pešić and R. Kojić},
  title   = {Inteligentna rešenja u saobraćaju radi zaštite i upravljanja životne sredine},